Формати електронних книг: поради авторам і читачам

Формати електронних книг: поради

Формати електронних книг, – шо слід знати?

Формат електронної книги – це тип файлу, який здатне коректно розпізнати і відтворити пристрій для читання електронних книг – «рідер» або «читалка». На сьогоднішній день в інтернет-магазинах і онлайн-бібліотеках пропонується для читання близько 10 типів файлів. Непосвячені користувачі найчастіше вибирають «навмання», що не завжди дозволяє завантажити на свій рідер книгу в оптимальному для читання форматі, а можливо, файл навіть не відкриється. З іншого боку, купуючи рідер, далеко не завжди читачі знають, як вибрати читалку, виходячи з типу підтримуваних форматів електронних книг.

Для авторів володіння інформацією про те, які формати електронних книг найбільш популярні, також важливо. Адже в даний час електронні пристрої для читання швидко витісняють паперові видання. Також при випуску електронної версії своєї паперової книги треба бути впевненим, що електронну книгу візьмуть всі найпопулярніші інтернет-магазини і більшість рідерів зможуть без помилок читати книгу в запропонованому форматі.

Таким чином, читачеві важливо знати, яку «читалку» купувати або книгу якого типу краще завантажити на свій «рідер». А автору важливо знати про те, в якому форматі випускати свою електронну книгу. Наша стаття допоможе визначитися з вибором і автору, і ще не досвідченому в даному питанні читачеві.

Який формат вибрати автору для своєї електронної книги

Нижче ви можете детально прочитати про різних форматах, а прямо зараз можна дізнатися декілька порад від досвідчених видавців:

 • Перше, що слід відзначити, – є тільки два формати електронних книг, для створення яких існують професійні програми, а також розроблені строгі стандарти і незалежні системи перевірки їх якості: PDF і EPUB.
 • Формат PDF використовується для отримання послуги друку на вимогу – коли замовив книгу друкується один екземпляр.
 • Всі інші популярні формати книг на практиці створюються конвертацією з EPUB.

Деякі видавництва і фрілансери пропонують зробити будь-який формат дуже дешево, простим збереженням з редактора Word, але при цьому слід розуміти, що цей формат більшість інтернет-магазинів може відхилити і не на всіх «рідерах» буде можливо комфортне читання. На деяких «читалках» – взагалі може відображатися мішанина незрозумілих символів.

При виборі формату для своєї електронної книги, автор може виходити з того, на якому майданчику буде поширюватися його твір:

 • якщо Ви хочете потрапити в паперову версію і Озон – Вам потрібні PDF, EPUB і FB2 версії;
  для потрапляння в магазин iTunes для планшетів і телефонів Apple – iPhone і iPad – потрібен тип EPUB, саме цей тип підтримує програма для читання iBooks на всіх пристроях Apple;
 • для магазинів Barnes & Noble і Amazon.com актуальний EPUB – з нього Amazon.com автоматично створить MOBI і AZW для рідерів Kindle;
 • для Google Play можна використовувати PDF або EPUB.

Якщо Ви хочете створити для рідерів науковий твір, яке містить формули, таблиці, графіки, то кращий формат – тільки PDF. Можна зробити ще й EPUB, але трудомісткість такої роботи досить велика. Крім того, при збільшенні розміру сторінки формули і таблиці можуть приймати вид, який ускладнить їх сприйняття.

Основні формати електронних книг

Сучасні бібліофіли завдяки спеціальним пристроям для читання електронних книг – рідера або читалкам – мають прекрасну можливість носити з собою тисячі творів, які можна читати в дорозі, на відпочинку або в обідню перерву.

Пропонуємо короткий огляд основних існуючих форматів електронних книг.

PDF (Adobe Portable Document Format)

1. PDF (Adobe Portable Document Format) – один з найбільш поширених форматів електронних документів (як правило, не книг). PDF не дуже зручно читати на рідерах, крім того, він дуже громіздкий, тому в PDF для рідерів, як правило, записують тільки документи зі всякими формулами, ілюстраціями і іншим мультимедійним контентом. 

Для уникнення громіздкості кінцевого файлу слід зберігати відверстаний файл з опцією «зберегти для Веб»

Формат PDF дозволяє впроваджувати необхідні шрифти (порядковий текст), векторні і растрові зображення, форми і мультимедіа-вставки. Підтримує RGB, CMYK, Grayscale, Lab, Duotone, Bitmap, кілька типів стиснення растрової інформації. Має власні технічні формати для поліграфії: PDF / X-1a, PDF / X-3. Включає механізм електронних підписів для захисту і перевірки автентичності документів. У цьому форматі поширюється велика кількість супутньої документації.

EPUB (Electronic PUBlishing)

2. Electronic Publication (ePub, вим. «Іпаб») – відкритий формат електронних версій книг з розширенням .epub, розроблений Міжнародним форумом з цифровим публікацій (англ. International Digital Publishing Forum) в 2007 році. Формат дозволяє видавцям використовувати і поширювати цифрову публікацію в одному файлі, забезпечуючи сумісність між програмним і апаратним забезпеченням, необхідним для відтворення цифрових книг та інших публікацій з плаваючою версткою.

EPUB (Electronic PUBlishing) – найбільш поширений в світі (і вже дуже поширений в Україні) формат електронних книг. За структурою він схожий на веб-сайт, упакований в архів, і якщо FB2 може поширюватися як у розкритому вигляді, так і в архіві ZIP (багато рідерів вміють читати FB2 в ZIP), то EPUB – це за визначенням книга, упакована архіватором.

EPUB підтримується практично будь-якими рідерами – як західними, так і китайськими (українськими). Тому це найкращий формат. (За рідкісними винятками.)

MOBI (Amazon Kindle)

3. MOBI – спеціалізований формат, створений спеціально для рідера Amazon Kindle і, відповідно, підтримуваний тільки цим рідером. Причому Kindle ніякі інші формати електронних книг (крім PDF і TXT, але це розмова особлива) не підтримує.

 • 3.1 KF8 (Kindle Format 8)
  Новий формат від Amazon – поліпшена версія MOBI.

DjVu

4. DjVu (вимовляється «дежавю») – формат для зберігання щільно стислих відсканованих документів – наприклад, старих книг. У ридерах використовується дуже рідко, тому що читати відскановані книги на рідері майже неможливо через погану якість відображення і маленького розміру екрана.

Формат DjVu передбачає наявність текстового шару, який містить текст зі сторінки. (Використовується для пошуку і легкого копіювання тексту при роботі з ним). У разі, якщо текстовий шар недоступний, єдиний метод отримання тексту – виконання оптичного розпізнавання в сторонніх програмах.

FB2 (FictionBook)

5. FB2 (FictionBook) – формат (стандарт), розроблений Дмитром Грібовим і групою ентузіастів. Дуже добре підходить для створення структурованих книг, займає невеликий об’єм, відмінно архівується, добре конвертується в інші формати. Являє собою XML-файл, структурно схожий на лист електронної пошти.

Головний недолік – так як це фактично російська розробка, в світі цей формат абсолютно невідомий і майже не підтримується жодною з брендових рідерів – Sony, Amazon, Barnes & Noble, Kobo.

FB2 підтримується багатьма китайськими рідерами з українським або російським програмним забезпеченням. Також FB2 може підтримуватися і відомими західними рідерами (наприклад, Sony), в які встановлена ​​спеціальна російська прошивка. (Ну і недавно для останнього рідера Sony PRS-T1 вийшла офіційна прошивка, яка підтримує FB2.)

Висновки:

Існують і всякі інші формати, проте цим можна не забивати собі голову – навряд чи вони взагалі коли-небудь стануть в нагоді.

Більшості користувачів, за рідкісними винятками, звичайно цілком достатньо формату PDF, EPUB. Їх підтримують майже всі рідери, книги в цьому форматі мають невеликий розмір, хорошу структуру, дозволяють включати зміст, ілюстрації і так далі.

Багато онлайнових бібліотек зберігають книги в цих форматах, також в торрентах можна знайти величезні колекції книг форматів PDF і EPUB.

А ось для Kindle потрібно буде шукати книги в форматі MOBI або, що набагато простіше, просто переконвертувати в цей формат. Подібна процедура проводиться легко і швидко за допомогою спеціальної програми. Як це робиться – розглянемо в окремій статті.