«Читалки» для електронних книг

«Читалки» для електронних книг

Огляд читалок (bookreader) для електронних книг (iBook)

У мої шкільні роки книги розрізнялися палітуркою, яка могла бути м’якою або твердою. Все було просто і зрозуміло: солідні енциклопедії з красивим тисненням призначалися для окраси домашніх бібліотек, а детективи-одноденки в м’якій обкладинці читали в громадському транспорті. Епоха електронних книг пропонує набагато більше форматів для зберігання літературних творів. PDF, FB2, ePub, DjVu, AZW – це далеко не повний список позначень варіантів, з якими стикаються покупці «букрідерів». Особливості найбільш актуальних форматів і як з ними працюють описано в окремому дописі.

Коротко: У чому полягає різниця форматів електронних книг

Немає нічого простішого, ніж зберігати книги в форматі DOC або TXT і без зайвого клопоту читати їх на екрані практично будь-якого пристрою. Але ж книга – це не просто текст, а й відповідне оформлення, спеціальні шрифти та ілюстрації, які відіграють важливу роль в сприйнятті літературних творів. Тому завдання спеціальних електронних форматів – зберегти початкове форматування сторінок і ілюстрації при мінімальних розмірах файлу, а також забезпечити сумісність документа з будь-яким розміром екрану.

Спеціально для книг з великою кількістю ілюстрацій створювався формат ePub (Electronic publication), він підійде тим, хто читає на різних пристроях (планшеті, Букрідер або ПК). При конвертації в ePub текстові блоки і ілюстрації не закріплюються за тою чи іншою ділянкою сторінки, а підлаштовуються під розміри екрану. Підтримується спеціальне форматування і шрифти, а також векторна графіка, що зручно, якщо в документі є формули, рівняння і спецсимволи. До того ж для редагування файлів в ePub можна використовувати найпростіші текстові редактори, наприклад, «Блокнот» Windows.

Для зручного зберігання відсканованих документів спочатку розроблявся формат DjVu з мінімальним об’ємом файлу, одержуваного в результаті сканування, – графіка і текст сильно стискаються при конвертації. Але підсумкове якість цілком можна порівняти з іншими форматами, наприклад з PDF. Ця особливість робить DjVu дуже зручним для зберігання об’ємних літературних творів, архівів, технічної літератури та енциклопедій. Так що DjVu цілком можна вважати цифровим аналогом тих найкрасивіших Багатотомників, які дбайливо зберігаються на полицях. Але на відміну від паперових енциклопедій і довідників читачеві не доведеться розшукувати потрібні тексти, звіряючись з алфавітним покажчиком або змістом, оскільки DjVu підтримує повноцінний пошук по всьому текстовому шару документа.

До специфічних форматів відноситься KF8, який поки що використовується тільки в планшеті Amazon Kindle Fire. Оскільки в Amazon всерйоз зайнялися планшетним бізнесом, незабаром KF8 може стати в нагоді. Тим більше що він підтримує прогресивні технології HTML5 та CSS3. До речі, в майбутньому Amazon планує розширити установку KF8 і на інші свої новинки.

Ще один формат від Amazon називається AZW і вже довгий час застосовується в букридерах Kindle. Розроблявся з урахуванням інтересів книговидавців, тому підтримує DRM-захист і можливість прив’язки файлу до призначеного для користувача аккаунту Amazon. Це зручно, якщо у вашому розпорядженні кілька букридеров даного виробника – файл доступний на кожному з них.

В нашій країні AZW не масовий.

У чому особливості відображення форматів на Android-букрідерах

Якщо раніше більшість користувачів читали електронні книги на класичному Букрідері, а то і зовсім на настільному ПК, то сьогодні все частіше вважають за краще смартфони та планшети на Android. Виробники букрідеров теж підхопили тренд, в результаті і з’явилися такі моделі, як Pocketbook IQ 701, Amazon Kindle Fire, що представляють собою симбіоз класичного букридера і планшета.

Одна з головних особливостей пристроїв на Android – універсальність підтримуваних форматів. Якщо власники класичних букрідерів обмежені набором реалізованих в ньому форматів, то тут можна налаштувати функціонал для себе. Досить витратити кілька хвилин на пошук і установку необхідного програмного забезпечення – і ваш смартфон / планшет перетвориться в універсальний букрідер.

Єдиний недолік читання на Android-пристроях в тому, що більшість з них оснащено традиційними для планшетів ЖК-екранами. Читати текст на них менш комфортно, ніж на дисплеях класичних рідерів, виконаних за технологією E-Ink. Частково незручність компенсується вибором фону текстових сторінок, налаштуванням оптимальної яскравості та інше. Саме тому до послуг любителів почитати на екрані смартфона або планшета безліч програм, що підвищують комфорт при читанні.

E-Ink (Електронний папір) — технологія відображення інформації, яка імітує звичайне чорнило на папері. На відміну від традиційних рідкокристалічних екранів, у яких використовується підсвічення матриці для формування зображення, електронний папір відбиває світло як звичайний папір.

У чому полягає різниця програм для читання електронних книг

В каталозі Google Play містяться десятки додатків для читання, так що я розповім лише про самі популярні. Головна відмінність між ними – різний набір підтримуваних форматів, інтерфейс і додаткові функції.

FBReader

Колись за порадою знайомих в свій перший смартфон на Android я встановив програму FBReader, і не помилився. Це простий безкоштовний додаток виявився настільки зручним, що до сих пір використовується в якості основної «читалки». Крім FB2, воно підтримує формати Open eBook (OEB) і ePub, fb2, mobi, html, PDF, DjVu. Мене FBReader підкуповує простим аскетичним інтерфейсом. Додаток сподобається тим, хто не любить громіздкі меню, багаті графікою. Книги можна зберігати на карті пам’яті в спеціальній папці books або завантажувати з Інтернету, після чого програма відкриває їх за замовчуванням. В налаштуваннях передбачено зміну розмірів, типу і нахилу шрифту, а також активація / відключення переносів. Якщо пристрій оснащений акселерометром, то програма буде підтримувати автоповорот. Також доступний зручний пошук по тексту і закладки.

Що таке FBReader
  • FBReader – програма для читання електронних книг. Працює на iPhone, Android, і інших платформах.
  • FBReader розуміє популярні формати, включаючи ePub, fb2, mobi, html, PDF, DjVu і безліч менш відомих.
  • Мережева бібліотека об’єднує безкоштовні і платні каталоги. Завантажуйте і купуйте книги прямо з FBReader.
  • Налаштуйте колір, шрифти, спосіб перегортання сторінок і багато іншого. Зробіть читання зручним саме для вас!

Aldiko Book Reader

Aldiko Book Reader – це повна протилежність попередній програмі. Аскетизмом тут і не пахне, а інтерфейс виконаний в стилі додатків для iPhone – багато красивої графіки і візуальних іконок. Головне вікно стилізовано під полиці з книгами. На першій знаходиться призначена для користувача бібліотека, друга відведена під сервіс завантаження книг з онлайнових каталогів (Download Books). Книги можна зручно розподілити по авторам і категоріям, склад яких визначає користувач. Під час читання неважко налаштувати яскравість, шрифт і колір фону. До речі, яскравість регулюється дуже комфортно: щоб підвищити її рівень, потрібно провести пальцем вгору, вздовж лівого краю екрана. Щоб зменшити – провести вниз. Спочатку доступно два режими читання: «нічний» (білий текст на темному тлі) і «денний» (чорний текст на білому тлі). Гортати сторінки можна кількома способами: торкаючись краю сторінки, клавішею регулювання гучності або рухом пальця.

Moon+ Reader

Moon+ Reader може бути альтернативою Aldiko Book Reader. Дизайну інтерфейсу тут теж приділили велику увагу. Книги з барвистими обкладинками згруповані по полицях, а користувач може самостійно налаштувати фон, підкладку, шрифти, яскравість та інше. Звичайно, шелесту сторінок ви не почуєте, але в цілому процес постаралися наблизити до читання паперових книг. Крім звичних ePub і FB2, програма відкриває книги в ZIP-архівах. Це дуже зручно, оскільки книгу можна буде читати відразу після завантаження в смартфон або планшет, минаючи проміжні дії.

Cool Reader

Читалка Cool Reader. З її допомогою можна не тільки читати книги в усіх протоколах (CHM, DOC, EPUB, FB2, HTML, PDB, PML, RTF, TCR, TXT), але і слухати їх за рахунок функції озвучування тексту. У Cool Reader багато додаткових налаштувань: можна робити закладки, шукати по тексту, виділяти і копіювати в буфер окремі фрагменти, вибирати розмір і колір шрифту, а також змінювати фон. Програма доступна як в версії для Android, так і для інших платформ – Windows, Linux, Symbian, а також для деяких моделей букрідерів виробництва LBook і PocketBook.

Якщо з яких-небудь причин попередні програми вам не підійшли, спробуйте ще одну безкоштовну – Foliant. Її перевага – універсальність. Вона підтримує всі популярні формати і кодування, а якщо в книзі зустрілася незрозуміла фраза, її можна виділити і програма тут же знайде для Вас термін в «Вікіпедії».